Kaplička Nejsvětějšího srdce Ježíšova

Kaplička zasvěcená Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu byla postavena r. 1905 vlastním nákladem místních občanů. Posvěcena byla téhož roku dne 22. října, jak to dokládá zápis děkana P. Františka Kotrbelce v Pamětní knize přibyslavské farnosti:

„Dne 22. října 1905 odpůldne na oktáv Posvěcení chrámu Páně, posvětil jsem kapli v České Jablonné, kterou občané jednotliví svým nákladem vystavěli a pak obec do správy vlastní ji převzala dle usnesení.

Protokol sepsán při schůzi obecního výboru dne 2. října 1905 konané. Odevzdává se nově postavená kaple z milodarů některých občanů, co majetek obecní k dalšímu vydržování a správě obce českojablonské.

 

   V České Jablonné dne 2. října 1905

   František Benc, starosta obce

  Josef Novotný, radní

  František Vlček, radní

  Matěj Novotný, člen výboru

  František Panáček, člen výboru

  František Tonar, člen výboru

 

Povolení ke svěcení kaple dala Nejdůstojnější konsistoř v Hradci Králové ze dne 12. října 1905.“

 

Současná kaple byla postavena na místě menší kapličky, která byla pravděpodobně také více jak sto roků stará. Před ní v těchto místech prý stával dřevěný kříž. Podle soupisu obecního majetku z roku 1869 byla to kaplička zděná, klenutá, červeným šindelem krytá, s jedním velkým a dvěma malými postranními obrazy. Vše v ceně 100 zl.

 

 

Nový oltář.

 

Po druhé svět. válce se začalo uvažovat o pořízení nového oltáře do kaple, neboť účast na pobožnostech v kapli byla v té době ještě dost velká.

Doposud tam byl stůl, na něm socha Panny Marie, křížek, čtyři svícny a vázy na květiny. Byly i návrhy na rozšíření kaple, k tomu však nedošlo. V poválečné době byl nedostatek materiálu, ale hlavně doba tomu nepřála.

Na radu pana faráře P. F. Halíka byl osloven František Bartoš, akademický sochař v Hradci Králové.

V červnu r. 1950 byla uspořádána sbírka mezi občany, která vynesla 24 135 Kčs. Ostatní dary vynesly 7 000 Kčs, z toho 6 000 Kčs věnoval místní Hasičský sbor. S panem Bartošem bylo zhotovení oltáře dohodnuto a byla mu vybraná částka poskytnuta jako záloha. Později mu byly dvakrát zaslány i nějaké potraviny v ceně 1 312 Kčs a 1 175 Kčs. V té době bylo vše ještě na lístky. Vedle nákladnější varianty byl navržen stávající oltář s jednou sochou Božského Srdce Páně a původní oltářní stůl zůstal zachován.

Nebyl však dohodnut termín dodání a pan Bartoš práci stále odkládal. Oltář byl dodán až roku 1953. Oltář byl dovezen a umístěn do kaple dne 11. května 1953. Čtyřmi splátkami v celkové výši 19 500 Kčs byl oltář do konce května zaplacen. Celková cena, včetně 2 000 Kčs za dopravu činila 53 000 Kčs.

Avšak stalo se něco, co nikdo nečekal, 1. června toho roku byla provedena měnová reforma, se všemi svými důsledky. Pan Bartoš prosil, aby se obec Česká Jablonná na jeho ztrátě spolupodílela. Lidé však také neměli peněz nazbyt, přesto mu bylo z dobré vůle zasláno v září r. 1953  300 Kčs, v prosinci r. 1955  525 Kčs, v květnu r. 1956 balíček potravin o váze 2 kg a r. 1959 ještě 450 Kčs.

 


 

 Oprava střechy a pořízení nového zvonu.

 

Roku 1999 byla nově pokryta střecha kaple měděným plechem, za již nevyhovující pozinkovanou krytinu. Na tuto akci byla v obci Česká Jablonná konána veřejná sbírka, která vynesla 38 600 Kč. Městský úřad v Přibyslavi, jakožto majitel kaple přispěl částkou 37 000 Kč. Oprava střechy stála celkem 52 500 Kč.

Tento rok byl také pořízen nový zvon, náhradou za starý litinový, který sloužil celých 80 roků a byl pořízen po skončení první svět. války. Nyní byl dán do muzea v Přibyslavi. Ten původní z        r. 1912 byl zabaven počátkem r. 1918 pro válečné účely. Cena nového zvonu včetně výzdoby a srdce činila 25 107 Kč. Zvon byl zaplacen ze sbírky. Byl odlit ve známé zvonařské dílně paní Marie Tomáškové – Dytrychové v Brodku u Přerova. Zvon váží 45 kg a má průměr 395 mm. Srdce zvonu zhotovila firma Boroko – Rostislav Bouchal, Brodek u Přerova.

V neděli 13. června 1999 při poutní mši Sv. v naší kapličce, byl nový zvon slavnostně vysvěcen, za účasti starosty města Přibyslav akad. sochaře Romana Podrázského a mnohých místních i přespolních občanů. Mši Sv. sloužil přibyslavský kaplan P. Vladimír Novák.

Nápis a výzdoba zvonu:

 

Výtvarnou výzdobu zvonu provedla akademická sochařka Věra Kunčarová.

Pod čepcem zvonu je linka, pod ní je umístěn ornamentální pás. Tělo zvonu je opatřeno z jedné strany reliéfem Sv. Panny Marie, z opačné strany je znak milénia, pod ním je znak rodiny Dytrychovy, kartuše a větvička tuje. Nad úderovým věncem zvonu jsou tři linky, pod nimi přes úderový věnec je ornamentální pás. Pod úderovým věncem zvonu je nápis:

Maria – pomocnice křesťanů oroduj za nás, občany České Jablonné L. P. 1999

 Zvoníci

 Jakešovi č. 7 si pořídili na vlastní náklady již v 18. století zvonek, kterým zvonili třikrát denně k modlitbě, ráno, v poledne a večerní „klekání“. Zvonek byl jen tak zavěšený na stromě před domem. Později si pořídili zvoničku na svém domě. Roku 1869 je tato věžička spolu se zvonkem již vedena jako obecní majetek v ceně 60 zl.: „Věžka opravená, šindelem krytá na domě Antonína Jakeše č. 7, v které se kovový asi 40 liber těžký zvonek nachází.“  Od roku 1892 je zvonek zavěšen na sloupu, pravděpodobně před č. 7. Roku 1907 je definitivně přemístěn na novou kapličku. Jeho váha se uvádí 24 kg. Do roku 1890 zvoní Antonín Jakeš, od obce dostal zaplaceno za čtvrt roku 2,53 zl.

Po něm se ujímá zvonění Tomáš Štohanzl z č. 8. Od obce za to dostává ročně 10 zl. Od r. 1902 zvoní Matěj Novotný z č. 32. Roku 1911, kdy zemřel, se této činnosti ujímá jeho žena Kateřina.

V roce 1912 obec koupila na kapličku nový zvonek, jež byl slavnostně vysvěcen 27. května téhož roku.

Roku asi 1928 tyto povinnosti převzal zeť Kateřiny Novotné, František Stehno a zvoní třikrát denně více jak 40 roků téměř do své smrti v r. 1970. Potom se dlouhé roky nezvonilo, pouze umíráček. Po pořízení nového zvonu r. 1999 zvoní Jan Klement z č. 24 vždy v neděli v poledne.

 

 Májové pobožnosti

Tak jako dříve i nyní se v kapličce konají v květnu májové pobožnosti. Po celý měsíc vždy navečer. Tyto pobožnosti vedl laický předříkávač Jan Novotný z č. 12 (*1881 - †1962). Po něm tyto pobožnosti vedl Jan Novotný z č. 39 (*1910 - †1984). Po něm nějaký čas pobožnosti vedla paní Ludmila Rychlá z č. 19. Nyní již několik roků pobožnosti vede Marie Pruknarová z č. 9. Každý rok v polovině června bývá v kapličce nedělní pouťová mše svatá. Jednou měsíčně, vždy ve středu navečer je v kapličce sloužena mše svatá panem farářem z Přibyslavi.

 Sté výročí posvěcení kaple bylo připomenuto při mši svaté ve středu, dne 19. října 2005.

Při této příležitosti je třeba také vzpomenout těch, kteří se podíleli na stavbě kaple i jejím udržování v minulých letech a poděkovat také těm, kteří se podíleli na opravě střechy a pořízení nového zvonu. Zvláště je třeba poděkovat panu Františku Pometlovi z  č. 28, který byl v převážné míře vždy organizátorem všech těchto akcí a také se jich sám aktivně účastnil.


Fotogalerie: Kaplička Nejsvětějšího srdce Ježíšova

/album/fotogalerie-kaplicka-nejsvetejsiho-srdce-jezisova/kaplicka-jpg/

/album/fotogalerie-kaplicka-nejsvetejsiho-srdce-jezisova/kaplicka-zimni-jpg/

/album/fotogalerie-kaplicka-nejsvetejsiho-srdce-jezisova/oltar-v-kapli-jpg2/

/album/fotogalerie-kaplicka-nejsvetejsiho-srdce-jezisova/sveceni-zvonu-13-6-1999-p-novak-jpg/

/album/fotogalerie-kaplicka-nejsvetejsiho-srdce-jezisova/sveceni-zvonu-13-6-1999-jpg/

/album/fotogalerie-kaplicka-nejsvetejsiho-srdce-jezisova/sveceni-zvonu-13-6-1999-jpg1/

/album/fotogalerie-kaplicka-nejsvetejsiho-srdce-jezisova/sveceni-zvonu-13-6-1999-jpg2/

/album/fotogalerie-kaplicka-nejsvetejsiho-srdce-jezisova/instalace-noveho-zvonu-cerven-1999-jpg/

/album/fotogalerie-kaplicka-nejsvetejsiho-srdce-jezisova/pohlednice-1910-jpg/

—————