Kříže a boží muka

  V katastru obce se nachází celkem pět křížů, z toho dva litinové na kamenných podstavcích a tři kamenné. Podle toho kde jsou umístěny, mají své názvy, říká se jim zpravidla podle majitele pozemku, u kterého stojí. Jako např. litinovému křížku při silnici se říká „Benců“, o kousek dále také u silnice stojí kamenný kříž u „Říhova“ pole. Letopočet na něm vytesaný, udává rok postavení 1864. Další kamenný kříž se nachází v poli, viditelný ze silnice vedoucí do Jablonné, říká se mu „Vlčků“. Letopočet uvádí rok vzniku 1851 spolu s iniciálami J. W. V té době v č. 17 hospodařil Jan Vlček. Vzhledem ke zmíněnému letopočtu se nabízí důvod jeho postavení. Mohl být vztyčen, jako poděkování za zrušení roboty. Kříž ovšem dříve nestál takto v poli, ale vedla kolem něho cesta, v jisté době dost důležitá. Předpokládá se, že právě tudy vedla ta „stará silnice“ od Přibyslavi přes Červené žlaby na Polnou. Cesta byla zrušena, jako mnohé jiné, v době kolektivizace.  Litinový křížek stojí také mezi dvěma lipami za usedlostí č. 25, říká se mu „Tesařů“, jedná se o staré pojmenování „po domě“, přenesené původně z č. 3.

Další kamenný kříž se nachází u křižovatky cest u č. 41. Je jediný, o kterém se ví, kdo jej tam umístil a z jakých důvodů. Nechali ho postavit bratři Miloslav a Vlastimil Jakešové k uctění památky jejich otce Antonína. Posvěcen byl P. Tošovským 17. července 1902.

 

Boží muka

  Nachází se na nejvyšším bodě našeho katastru, nadmořská výška v tomto místě je 562 m. Boží Muka v současné podobě pochází z roku 1929. Nechal je tam postavit tehdejší majitel přilehlého pozemku František Tonar z č. 18. V roce asi 1973 je již značně zchátralé opravil p. František Pometlo. Dostaly novou omítku a stříšku. Již před rokem 1929 na tom místě však podobná Boží Muka stála, kdosi je však podkopal a povalil. Byly prý štíhlejší, postavené z menších cihel. Kdy a za jakým účelem byly postaveny ty původní, se nepodařilo zjistit.

 


Fotogalerie: Kříže a boží muka

—————